در انتظار تحرکات حقوقی ها

افزایش شدید ترس در بورس 

بورس تهران وضعیت عجیبی پیدا کرده و گسترده شدن ترس در میان سرمایه گذاران، منجر به سقوط شاخص ها شده است.

به گزارش ساختمان تامین به نقل از  اقتصادنیوز ، دیروز هم بورس تهران روز بدی را پشت سر گذاشت. شاخص های مهم بورس و فرابورس همگی افت کردند که البته افت آن ها بین 2 الی 3 درصد بود.

اما این افت شاخص ها در شرایطی ثبت شد که حدود 300 نماد صف فروش داشتند. معمولا شاخص کل در افت ها، نمای واضحی از وضعیت بازار را نشان نمی دهد. دیروز هم همین طور بود و افت 2.4 درصدی شاخص کل، نشان دهنده وضعیت بد نمادها نبود.

 

حالا در چنین وضعیتی شاید تنها امید سرمایه گذاران این باشد که طی روزهای آینده فشار فروش موجود در بازار کم شود. کسی انتظار ندارد که از همین امروز بازار روند صعودی را در پیش بگیرد بلکه بیشتر فعالان بازار معتقدند اگر منطقه فعلی، کف شاخص ها و قیمت سهام باشد، احتمالا مدتی بازار درجا می زند تا دوباره بخواهد رشد کند.

در انتظار تحرکات حقوقی ها

رشد بازار در شرایط فعلی کار بسیار دشواری است چراکه با توجه به اعتماد از دست رفته سرمایه گذاران، بعید به نظر می رسد که تزریق پول جدید به بازار اتفاق بیفتد که بتواند منجر به حرکت شاخص ها شود.

البته باید این را در نظر گرفت که معمولا استارت حرکات صعودی و نزولی بازار را سرمایه گذاران حقوقی می زنند. اما در ادامه، برای رشد بازار نیاز است تا سرمایه گذاران حقیقی هم فعال شوند.

حالا برای اینکه بازار وارد فاز صعودی شود، ابتدا باید حقوقی ها حجم خریدهای خود را افزایش دهند و پس از آن حقیقی ها با تزریق پول پی در پی، شرایط رشد بازار را فراهم کنند.

امیدوار به کاهش شیب سقوط

این روزها تنها اتفاقی که به طور متوالی رخ می دهد، خروج پول حقیقی ها از بازار است. این نشان می دهد در کوتاه مدت، انتظار رشد بازار خیلی منطقی نیست. اما شاید بتوان به متعادل تر شدن وضعیت امیدوار بود.

با توجه به شرایط فعلی، برای امروز هم می توان افت شاخص ها را متصور بود. تنها امیدی که وجود دارد این است که شتاب افت قیمت نمادها کمتر شود.

از آنجا که ارزش معاملات خرد هم کاهش یافته، می توان به این نتیجه رسید که فعلا فروشنده خیلی قوی در بازار وجود ندارد. گرچه همین میزان از فروشنده هم برای اینکه بازار هر روز سقوط کند کفایت می کند، اما مهم اینجاست که بسیاری به این نتیجه رسیده اند که دیگر برای فروش سهام، دیر شده است. مشکل اصلی این است که فعلا افرادی که نقد هستند عقب نشینی کرده اند تا در شرایطی آرام تر دست به خرید بزنند.

 

(Visited 1 times, 1 visits today)