بلوک سبک سیمانی

   دو موضوع اصلی در صنعت ساختمان، سبک‌سازی و عایق کاری حرارتی جداره‌های ساختمان‌ها است؛ از سوی دیگر بهینه سازی مصرف سوخت در صنایع تولیدی در کشور در صدر برنامه‌ریزی‌های کلان اقتصادی قرار دارد. بنابراین سبک‌سازی تیغه‌های جداکننده غیر باربر ساختمان‌ها نقش بسیار مهمی در سبک‌سازی و کاهش بار مرده ساختمان‌ها دارد؛ که منجر به کاهش نیروی وارده به سازه در اثر زلزله می‌شود و با توجه به لرزه‌خیزی کشور ایران این موضوع بسیار حائز اهمیت است.

   عایق کاری حرارتی و صوتی ساختمان نیز علاوه بر اینکه الزام مقررات ملی ساختمان است، نقش بسزایی در صرفه جویی مصرف انرژی ، آسایش ساکنین و به تبع آن کاهش هزینه‌های ساختمان دارد.

بلوک‌های سبک در دنیا به روش‌های گوناگون تولید می‌شوند که برخی از آن‌ها عبارت‌اند از:

 • ساخت بلوک با پایه سبک‌دانه معدنی یا صنعتی
 • ساخت بلوک با پایه بتن گازی

   با توجه به اینکه اکثر سفال های تولیدی به علت پروسه پخت نادرست و مواد اولیه (عمدتا رس) نامرغوب موجود در اکثر مناطق کشور که جهت ساخت سفال به کار می رود دارای اعوجاج و ترک است، که این باعث می شود در هنگام نازک کاری مقادیر زیادی گچ و خاک جهت تسطیح سطح به کار رود؛ در حالی که با استفاده از بلوک دیواری سبک سیمانی ارزان قیمت، به علت روش تولید مربوطه، سطحی کاملا مسطح قبل از گچ و خاک حاصل می گردد. همچنین به علت زبری سطح بلوک سیمانی نسبت به سفال، چسبندگی اندود های گچی و سیمانی به دیوار بسیار بهتر خواهد بود.

   یکی از مشکلات اصلی دیوارهای سفالی، عدم قابلیت میخ پذیری آنهاست؛ به این شکل که معمولا نمی توان به دیوار، پیچ و میخ متصل کرد؛ در حالی که، دیوار ساخته شده با بلوک سیمانی سبک به علت ساختار خاص جداره ها، عایق بسیار بهتری نسبت به سفال در تبادل حرارت و صدا است و الزامات مبحث ۱۹ و ۱۸ مقررات ملی ساختمان را به راحتی تامین نموده و با حل کردن مباحث اقتصادی در حین داشتن خواص ارتقاء یافته تر نسبت به مصالح مشابه، جایگزین بسیار مناسبی برای آجر و سفال خواهد بود و قابلیت صادرات به کشورهای همجوار را خواهد داشت.

بلوک سبکدانه

   ماده اصلی بلوک‌های سبکدانه، دانه صنعتی پرلیت است. پرلیت منبسط که به اختصار پرلیت گفته می شود، هشتمین ماده (عایق) دانه ای سبک در دنیا است که معمولا از سنگ طبیعی آتشفشانی منبسط شده در اثر حرارت ساخته می شود تا تشکیل ساختار سلولی دهد. پرلیت نوعی سنگ سیلیکونی حاصل از گدازه آتشفشان است که طی سوابق به دست آمده از قرن سوم پیش از میلاد شناخته شده و با توجه به ویژگی های منحصر به فرد خود در سال 1940 در آمریکا و در سال 1946 در اروپا مورد بهره برداری قرار گرفته است. امروزه پرلیت در صنایع مختلف از جمله: ساختمان، نفت، پتروشیمی، نساجی، فیلتراسیون، نظامی، کشاورزی و … کاربرد های فراوانی دارد.

   سنگ پرلیت را نخست خرد و سپس دانه بندی می نمایند. پرلیت دانه بندی شده ابتدا به بخش پیش گرم و از آنجا به داخل کوره هدایت می گردد. دمای داخل کوره میان 100 تا 700 درجه سانتیگراد و بر پایه ترکیب شیمیایی و میزان آب موجود در پرلیت تنظیم می شود. پرلیت در داخل کوره منبسط و به کمک جریان هوا به طرف بالا رسانده می شود. مواد زاید به طرف پایین کوره سقوط می کنند.

 

ترکیبات سازنده بلوک سبکدانه

   سیمان ، دانه صنعتی (پرلیت) ، پوکه کرپ ، میکروسیلیکا ، الیاف پلی پروپیلن ، آب و افزودنی های دیگر.

 

 تفاوت بلوک سبکدانه با بلوک­های clc و Aac

   بلوک های سبک به دو دسته بتن گازی و بتن سبکدانه تقسیم می شود که بلوک لیپر جزء بتن های سبکدانه و بلوک های Aac , clc و هبلکس جزء بتن گازی می باشند. جذب آب بلوکهای سبکدانه مناسبتر از بلوک های بتن گازی بوده، به این صورت که بلوک های بتن گازی به دلیل دارا بودن ذات تشنگی بلوک قبل از اجرا نیاز به زنجاب شدن کامل (غوطه وری به مدت حداقل 2 ساعت) دارند که در بلوک های سبکدانه نیاز به این عمل نیست. در نتیجه در بلوک های لیپر ترک ناشی از خشک شدن آب پلاستر دیده نمی شود. بلوک های لیپر بر خلاف بلوک های بتن گازی نیاز به چسب مخصوص نداشته و با هر ملات ماسه سیمان قابل اجرا هستند. به علت هم جنس بودن ملات و دیوار ساخته شده با بلوک لیپر ترک های حاصل از اختلاف ضریب انبساط بین ملات و دیوار که به آن شیرینکیج گفته می شود دیده نمی شود و همچنین به دلیل خلل و فرج بلوک های سبک لیپر چسبندگی لایه آستر نازک کاری بیشتر و همچنین سیمان کاری نما برای اجرای نمای سنگ مناسب تر می باشد.

مزایای کلی مصالح سبک پرلیتی

 • وزن کم: وزن مخصوص پرلیت Kg/m3100 است که در صورت استفاده در مصالح ساختمانی باعث کاهش وزن ساختمان شده و هزینه های ساخت و ساز کاهش می یابد.
 • کاهش ریسک: از آنجایی که نیروی زلزله وارد بر سازه رابطه مستقیم با وزن سازه دارد با استفاده از مصالح سبک پرلیتی، نیروی موثر زلزله کاهش یافته و به دلیل وزن سبک آوار تلفات جانی نیز به میزان چشمگیری کاهش می یابد.
 • عایق حرارتی و صوتی:مصالح سبک پرلیتی به دلیل ساختار سلولی خاص خود قابلیت عایقی تا 20 برابر بتن معمولی را دارند. بنا بر آزمایشات انجام شده cm 1 اندود پرلیتی از نظر انتقال حرارت با ضخامت cm 10-8 دیوار آجری و ضخامت cm 18 دیوار بتنی و ضخامت cm 20 دیوار سنگی برابری می کند (پرلیت از °c296-تا °c1096 دارای خاصیت عایقی می باشد) که این خاصیت باعث صرفه جویی در مصرف انرژی و از طرفی کاهش هزینه های تأسیسات ساختمان می گردد، همچنین مصالح پرلیتی تا 8 برابر مصالح بتنی دارای خواص جذب صدا است، بدین معنی که پرلیت به دلیل داشتن شکل مولکولیc  انگلیسی دارای خاصیت جذبی صوت بالایی تا حدودdb  160 است که این خصوصیات در دیوارهای پرلیتی نیز مشهود بوده و یکی از بهترین دلایل برای استفاده از این دیوارها در هتل ها، مدارس و مکانهای امنیتی است.
 • صرفه جویی اقتصادی: با توجه به سبکی و راحتی نصب بلوک های پرلیتی، سرعت اجرا تا 3 برابر افزایش می یابد. وزن سبک قطعه، جابجایی آن را تسهیل می بخشد، ساختمان سازی را تسریع می کند و از قیمت اجرا، حمل و نیز تعداد کارگر و مصالح مصرفی می کاهد. همچنین با توجه به روند افزایش قیمت انرژی، عایق بودن بلوک پرلیتی در برابر سرما و گرما علاوه بر صرفه جویی در تجهیز تأسیسات در سطح حرارتی و برودتی، موجب کاهش قابل ملاحظه ای مصرف انرژی خواهد شد.
 • ضد اشتعال:بتن پرلیتی، نسوز است و تا 4 ساعت در برابر تست های آتش انجام شده دوام می آورد. بنابراین برای سقف و کف ضد حریق ایده آل است، همچنین برای دیواره های نازک بتنی پانل های پیش ساخته و سازه های بلوکی عایق و مقاوم در برابر اشتعال مناسب است.
 • ابزار پذیری و میخ خوری:بتن پرلیتی به دلیل ساختار متخلخل دارای قابلیت های ابزار پذیری و نگهداری میخ وارد شده است.
 • ریزش کم:بلوک های پرلیتی نسبت به بلوک های سفالی ریزش کمتری دارد.
 • شات کریت:ملات پرلیتی قابلیت پاشش به انواع سطوح را داراست.
 • نازک کاری:برای سطح بتن پرلیتی می توان از انواع پوشش مانند رنگ، گچ، رولکس، کاغذ دیواری و … استفاده کرد.
 • فساد ناپذیری:پرلیت در مقابل ترکیبات اسیدی و قلیایی مقاوم بوده و PH نزدیک 5/6 دارد.
 • مقاومت:بلوک های پرلیتی دارای مقاومت Kg/cm2 84 بوده و نیز پایین بودن مدول کشسان این بلوک ها باعث افزایش پریود نوسانی ساختمان و کاهش نیروی زلزله وارد بر ساختمان می گردد.

مشخصات فنی بلوک سبکدانه لیپر

جرم حجمی بتن :

   Kg/m3 1000 – 700  (مطابق رده 2 استاندارد ملی و تائیدیه فنی شماره 4317 مرکز تحقیقات راه، مسکن و شهر سازی)

مقاومت فشاری :

   Kg/cm2  28 (مطابق استاندارد ملی ایران به شماره 7782)

ضریب هدایتی حرارتی کل :

 • W/m2.k 09/1 برای بلوک LP15 
 • W/m2.k 761/0 برای بلوک SLP14 

(طبق آزمایشات مرکز تحقیقات راه، مسکن و شهر سازی)

مقاومت حرارتی کل :

 • m2.k/W 917/0برای بلوک LP15 
 • m2.k/W 314/1 برای بلوکSLP14 

   (طبق آزمایشات مرکز تحقیقات راه، مسکن و شهر سازی)

افت صوتی :

   از 51  الی 55 دسی بل (طبق آزمایشات مرکز تحقیقات راه، مسکن و شهر سازی)

جمع شدگی خطی ناشی از خشک شدن :

   028/0 درصد (طبق آزمایشات مرکز تحقیقات راه، مسکن و شهر سازی)

میزان جذب آب :

   Kg/m3  190 (مطابق استاندارد ملی ایران به شماره 7782)

مقاومت در برابر آتش :

   بیش از 180 دقیقه در دمای 1200 درجه سانتی گراد (طبق آزمایشات مرکز تحقیقات راه، مسکن و شهر سازی)

(Visited 422 times, 1 visits today)